Naučte se Tři Elixíry Mládí

08.01.2019

Tento článek pouze doplňuje mé workshopy a zároveň vám dává malé návody, jak můžete své tělo živit a být každým dnem šťastnější a zdravější.

Živím se vegetariánsky a částečně raw, ale naše české zimy jsou docela studené, a tak všem Čechům proto doporučuju mix raw a ajurvédského způsobu stravování. Když to zjednoduším, zásadité je téměř vše, co je tepelně nezpracované, a nebo co není sladké. Nepotkala jsem nikoho ze svých klientů, kdo by při změně stravování a návyků trochu netrpěl. Jsme závislí na cukru a mase, já budu v tomhle článku hodně zjednodušovat, cíleně. Překyselený organismus tvoří mnoho chorob pomalu se rozvíjejících, i tzv. civilizačních. Pro mnoho žen a lidí je těžké jídelníček změnit. Mé vlastní stravování prošlo vývojem, kdy jsem se dostala až ke stravě, která mému tělu svědčí nejvíce, stravě podle Normana Walkera a ajurvédě. 

Doporučuju jíst co nejméně cukru a sladkých potravin, a co nejvíce zelené a kořenové zeleniny, oříšků a semínek. 

🌸V kurzu se naučíme 3 ELIXÍRY MLÁDÍ, velice výživné a buňky obnovující doplňky stravy na každý den podle Mistra Papa Nikolase. 

Proč stárneme ze stravy? Čtěte níže.

Nikolasova "bomba"

"Lidské tělo obnovuje buňky do 80 let. " usmál se papá Nikolas a postavil se ve svých osmdesáti letech do stoje na hlavu v sále plného lidí."

Když nejíš maso, co jíš? K masu moc vztah nemám. Jen jsem zvyklá a spojuju si některé chutě se vzpomínkama z dětství, kdo by si rád nedal řízek s chlebem do vlaku :D, a nebo Segedyň. Ach. Za kokos bych šla světa kraj, ale za řepu taky! Maso nejím z přesvědčení, miluju zvířata a už jsem k tomu rozhodnutí tíhla několik let. A také maso lze velmi dobře nahradit v jídelníčku proteiny: hlívou, tofu, seitanem, fazolema. Doporučuju všem, kteří nejsou vegetariány a mají maso rádi, omezit maso na 1 - 2x týdně, pokud vám to nejde hned, ale určitě nejíst pouze přílohy. I já udělala kdysi tuto chybu, a místo masa jsem jedla jen rýži nebo brambory. Jenže pokud vysadíte maso, máte více chuť na sladké, pokud nepřidáte výše zmíněný protein. Tady by se dalo polemizovat, jak je to u dětí. Popravdě nevím. Mé děti maso jedí, protože nejsem v tomto oboru vzdělaná tak, abych to uměla zhodnotit, nicméně nemají maso 3x denně, jak je tomu u mnoha rodin.

Co jíst kromě 3 Elixírů Mládí? 

Popravdě, spěju k tomu, že si většinou vše mixuju, ale pokud je zima, určitě přidávám zahřívací koření jako: skořice, zázvor, kardamon, hřebíček, kurkumu (do pomazánek) apod. Strava mého učitele Papá Nikolase obsahuje jen živé věci bez tepelné úpravy nad 60 C. Jí kozí sýr, kozí mléko, kefír, houby, ale nejvíce zelených věcí, zeleniny a semínek a ořechů. Jenže Niki je Řek, a srdceryvně mi fotí, jak se mu v únoru hezky urodily pomeranče:D. Já si to trochu víc přizpůsobuju a dělám si i řepu občas v troubě. Musím hodně poděkovat, že se můžu inspirovat Zbožňovanou ženou, Kuchařkou ze Svátojánu, a kuchařkou Kamu, třemi úžasnými ženami, které jsou bohyněmi domácího krbu. Nedávno jsem našla ajurvédskou bloggerku Had a Lama žijí zdravě. Mou kuchyň velmi inspirovaly. Mají recepty na svých stránkách, prolink jsem vám tam dala. Mužům hodně radím novou knížku Kamu (protože má velká prsa a navíc baví), ještě pak víc Jamieho Olivera, který má teď taky novou kuchařku Superfood a minutové videorecepty na Twitteru. 

"Aby ste mohli něčím dobrým naplnit sklenici, nejprve musí něco ven."

Zkouším a hodně se pořád snažím o to, abych čistila svůj organismus od škodlivin. Naše západní civilizace má téměř nejvíce znečištěná játra a ledviny. Je to také kvůli vztahům, naší uspěchanosti a nepřijetí. Fyziologicky jsou to dva hlavní orgány, které se starají o odplavení toxinů z těla. Toxinů je všude dost :D, a i když žijete zdravě, jsou v těle právě z negativních emocí (i těch nevědomých). Takže jsem vyzkoušela chlorellu, spirulinu, aloe, zelený ječmen, reishi, goji... Můžete zkusit, co vám spadne pod ruce a zavnímáte, že by to bylo fajn. Všechno to funguje, a z mého úhlu pohledu je dobré, občas to na krátký čas přidat do jídelníčku.

"Do sestavy RITUÁLY OMLAZENÍ jsem zařadila čistící rituály do mnoha technik, jedním z nich je i strava."

Jaké jsou nejlepší dostupné "čističe" organismu?

- červená řepa - nejlépe 2x týdně odšťavněná a 1 týdně pečená
- ostropestřec mariánský - naprosto nejúčinnější věc pro čištění jater. Pozor, fungují pouze celá semena, která krátce před snědením rozemelete, a nebo je dáte hned po rozemletí do lněného či jiného oleje. Doporučuji nekupovat čaje ani rozemletá semena, ztrácejí svou sílu.
- kopřiva - dejte si ji do sáčku, válečkem poválejte, a snězte s citrónem jako salát na jaře. Parádní čistič krve, božský doplněk železa, zejména pro ženy.
- mrkev a zelí - odšťavněné i v salátu jsou taky boží čistič.
- cibule, česnek - přidávám přirozeně do všeho. Jak čistit tělo těmito zásadními čističi jogínskou technikou, se dozvíte na workshopu Rituály Omlazení. Docela často si dělám avokádovou pastu nebo humus s čerstvými stroužky česneku. Cibuli s medem používám při virózách jako sirup i pro děti. Cibule a česnek perfektně tělo zbaví parazitů v těle.
- pampelišky - mixnuté nebo "zaživa" :D
- voda

Čím se léčit?

A teď ještě, čím se léčím, pokud potřebuju. Doporučuju homeopatika, a kdo jim nevěří, tak byliny. Samozřejmě je vždy důležité se nechat vyšetřit lékařem, ctít vlastní intuici a zdravý rozum. Homeopatika od pana Fesíka nám už pomáhají 8 let, stejně jako EPAM - tibetská medicína, která má svůj eshop nebo v Ostravě u Sýkorova Mostu je najdete v malém obchůdku. Můžete zkusit Epam 8 Mumiový - je nejsilnější, a taky Epam Jaterní a nebo Ledvinový. Moc hezká, čtivá a moudrá kniha je Symbolika nemocí od Marcela Vaneka.

Je třeba říct, že léčba stravou mi funguje, nejvíce odšťavnováním podle Dr. Normana Walkera, pokud nemáte jeho knihy, zkuste si je sehnat.
Strava není všespásná, a než změníte návyky a než uvidíte první výsledky, trochu to trvá. Navíc jsem zjistila, že daleko důležitější je jíst méně, s láskou, v klidu. "Uvědomění emocí a programů v hlavě je daleko silnější než jídlo i potravinové doplňky, ty vám mohou svítit na cestu."

Jak jsem vám slíbila, nakonec je tady závěr. I když, i ten je relativní, stejně jako má "pravda" a můj úhel pohledu, který vám tady nabízím a rozdávám. Po letech, co se takto různě stravuju a říkám si, kolik už toho nevím, přišla jsem ke svému ostravskému masérovi, povídám mu, co bych ještě chtěla zlepšit, jak na tom jídle "dřu", s čím mám problém, co všechno jím, a čím se čistím.

"Koukl na mě přes své malé brýle, poškrábal se, nadechl se a řekl:" Víte, vy furt pojídáte nějaké superfood. Ale co pohyb? Pohyb je základem vesmíru." 

Vím, co tím myslel. V ten čas jsem přidala každodenní pravidelný jógový pohyb. Teď už chápete, proč jsem si název článku pospřeházela. Řekla bych, že vhodný pohyb má daleko větší sílu, stejně jako meditace. Co má podle mě sílu největší, je láska k sobě i ostatním. Ale s tím si musí už každý pomoct sám.